XIX Zjazd Kaszubów w Rumi! | Puls Kaszub
XIX Zjazd Kaszubów w Rumi!

XIX Zjazd Kaszubów w Rumi!

1 lipca w Rumi odbędzie się XIX  Światowy Zjazd Kaszubów. Będzie to podniosłe wydarzenie dla całej społeczności kaszubskiej, a zarazem bardzo istotna uroczystość w kalendarzu pomorskich spotkań kulturalnych. Organizacja tak znakomitego Święta na terenie Rumi jest dla nas ogromnym zaszczytem i ukoronowaniem dotychczasowych działań związanych z podtrzymywaniem kultury kaszubskiej wśród lokalnej społeczności.

O godzinie 10:30 na dworcu PKP Rumia prof. Edmund Wittbrodt – Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z Burmistrzem Miasta Michałem Pasiecznym powitają gości przybyłych pociągiem Transcassubia. Po uroczystym przemarszu zapraszamy na Mszę Świętą, która odbędzie się w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi o godz. 11:15. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godzinę 13:00 na scenie głównej MOSiR w Rumi.

XIX Światowy Zjazd Kaszubów to bardzo istotne Święto w kalendarzu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu. Jesteśmy dumni, że w tym roku to właśnie Rumia przyczyni się do krzewienia kultury i tradycji kaszubskiej. Z całą pewnością Światowy Zjazd przyciągnie do naszego miasta mnóstwo gości z całego świata. Dla wszystkich przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji: od występów kaszubskich artystów przez tradycyjną strefę gastronomiczną na strefie dla dzieci kończąc. Lipiec w tym roku zaczyna się w Rumi, Do ùzdrzeni!  – zaprasza Burmistrz Miasta Rumi Michał Pasieczny.

Gwiazdami tegorocznej edycji Zjazdu Kaszubów będzie Kamil Bednarek oraz Monika Lewczuk!

Na Zjazd Kaszubów będzie można jak co roku dotrzeć Transcassubią, pociągiem, który jest symbolem zjazdu. Przywozi on uczestników na zjazd pokonując po drodze spory fragment Kaszub. Poniżej prezentujemy aktualny rozkład jazdy.

Spotykamy się 1 lipca w Rumi!

Rôczimë na zjôzd!

Udostępnij na:

About author

Related Articles