Kulturalny weekend w Rumi | Puls Kaszub
Kulturalny weekend w Rumi

Kulturalny weekend w Rumi

  W tym roku Dzień Seniora był bogaty w różnorodne atrakcje. Porady prawne, kosmetyczka, trenerzy fitness czy wieczorny koncert Haliny Frąckowiak – to tylko niektóre z propozycji jakie czekały na rumskich Seniorów.

 

22 października od godziny 9:00 do godziny 14:00 wszyscy Seniorzy mogli skorzystać z wielu propozycji przygotowanych przez organizatorów. Do ich dyspozycji byli m.in.
radca prawny, kosmetyczka, lekarz geriatra, a także trenerzy Nodric Walkingu czy fitnessu. Dodatkowo Seniorzy korzystali z masażu klasycznego lub relaksacyjnego.

Po południu (16:30) w hali widowiskowo-sportowej MOSiR (ul. Mickiewicza 49) odbył się koncert. Publiczność rozgrzała Orkiestra pod batutą Tadeusz Gruczy, a chwile po godzinie 17:00 na scenę weszła główna gwiazda wieczoru Halina Frąckowiak, która zaprezentowała swoje największe przeboje. Dla wszystkich osób, które przybyły na koncert przygotowano drobne upominki oraz kartki z życzeniami zrobione przez uczniów rumskich szkół. Na koniec odbył się również poczęstunek.

Bardzo cieszę się, że Dzień Seniora w Rumi cieszy się tak ogromną popularnością. Gołym okiem widać, że ta grupa wiekowa jest w naszym mieście bardzo aktywna. Dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Rumską Radą Seniorów. Owocem tych wspólnych działań jest m.in. dzisiejszy Dzień Seniora czy Rumska Karta Seniora. – powiedział Burmistrz Miasta Rumi Michał Pasieczny.

Po raz pierwszy specjalny koncert z okazji Dnia Seniora zorganizowano w 2016 roku. Wydarzenie jest efektem współpracy pomiędzy Burmistrzem Miasta Michałem Pasiecznym i Przewodniczącym Rady Miejskiej Arielem Sinickim a Rumską Radą Seniorów. W tym roku przedsięwzięcia zostało rozbudowane o bezpłatną ofertę przygotowaną przez podmioty prywatne.

 

 

 
XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego
              W czwartek 19 października w Rumi rozpoczął się trzydniowy XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego. Festiwal odbywa się corocznie w październiku w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko.

Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była postać, pracującego przez 26 lat w Rumi, wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.

W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy:

•          Konkurs muzyki organowej – dla młodych organistów do 27 roku życia

•          Konkurs zespołów chóralnych – w trzech kategoriach oceniania

•          Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim

Największą publiczność przyciągnęła sobotnia Gala Finałowa Festiwalu oraz piątkowy Koncert Mietka Szcześniaka. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają na przyszłoroczną, jubileuszową XXX edycję Festiwalu.

Wyniki: http://festiwalrumia.pl/

 

 
Afera Kryminalna 2017
  Już po raz trzeci w Stacji Kultura w Rumi odbyła się Afera Kryminalna. Bohaterem tegorocznej edycji był Jakub Żulczyk – autor powieści kryminalnych Wzgórze Psów oraz Ślepnąc od świateł, a także współautor scenariusza serialu Belfer. Żulczyk opowiedział o swojej najnowszej powieści, planach na drugą część książki „Ślepnąc od świateł” czy ekranizacji tego dzieła.

Spotkanie autorskie z powieściopisarzem poprzedził równie interesujący wykład z profilerem Janem Gołębiowskim.

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

 

 

Udostępnij na:

About author

Related Articles