Karsin Jesienną stolicą Kaszub 2016 Relacja | Puls Kaszub
Karsin Jesienną stolicą Kaszub 2016 Relacja

Karsin Jesienną stolicą Kaszub 2016 Relacja

To już czternasty plebiscyt internautów „4 Stolice Kaszub” i jak to zawsze bywało znów pełen niespodzianek i niepowtarzalny. A wszystko zaczęło się jak zwykle. Najpierw prowadzący Dyrektor Artystyczny Portalu , Andrzej Dąbrowski, w imieniu organizatorów powitał licznych gości, przedstawiając wójta gminy Karsin Romana Brunke i panią inspektor Gabrielę Sumionka. Przedstawił też mecenasa Andrzeja Quirini sprawującego patronat prawny.  Organizatorzy uroczystości to: Puls Kaszub, Media Art., Osada Wędrowca, Solo Band, Creativeside i Impresario Henryk Czoska . Wymienił sponsorów: – Gmina Karsin, Dworek Mechelinki, Delikatesy Gadus, Garda spółka z.o.o, Studio Anny Lisewskiej Scarlet, Księgarnia Czec,  Masarnia Jan Szturo, Premia Sport, Villa Rustikana, Akademia Auto Świat Tadeusz Turbo Jazda.

Patronat honorowy uroczystości objęli: – Marszałek woj. Pomorskiego Mieczysław Struk, posłowie RP Dorota Arciszewska- Milewczyk i Janusz Śniadek. Patronat medialny: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Młoda Gdynia i Puls Kaszub.

Po tej oficjalnej ceremonii nastąpiła część artystyczna.  Występ zespołu folklorystycznego „Kaszuby” z Wiela i Karsina przyjęto z owacją dużymi brawami. Wiązanka kaszubskich pieśni w dobrym wykonaniu wszystkim przypadła do gustu, co było najlepszym wstępem do przedstawienia laureatów, którym przyznano medale za Krzewienie Kultury Kaszubskiej. Osiągnięcia nagrodzonych, wójta Romana Brunke oraz Zbigniewa Studzińskiego, obszernie przedstawił Dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury Krzysztof Andruszkiewicz. Poniżej wymienię tylko skrótowo:

Dobry gospodarz Gminy Karsin Roman Brunke jest również mecenasem kultury. W Gminie utrzymuje trzy domy kultury, osiem świetlic sołeckich, Centrum Informacji Turystycznej z zapleczem ratowniczym, place zabaw, miejsca spacerowe, wspiera odrestaurowanie słynnej Kalwarii Wielewskiej, utrzymuje Młodzieżową Orkiestrę Dętą, zespół tańca Paradise, dziecięcy Mereszka i Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”.

Pan Zbigniew Studziński kultywuje folklor kaszubski i muzykę regionalną. Kierownik zespołu  pieśni i tańca „Kaszuby”. Przygotowuje program artystyczny występów, organizuje wyjazdy na uroczystości regionalne, festiwale, festyny, biesiady i pikniki na całym Pomorzu. Zainicjował wyjazdy zagraniczne, gdzie zespół reprezentował Kaszubów w ramach promocji obszaru na Ukrainie i w Słowacji. Jest współorganizatorem, a od kilku lat dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”.

Po obszernej dawce wiadomości Andrzej Dąbrowski ponowił część artystyczną. Na scenie kilka piosenek wykonał zespół wokalny  3 Flotylli Okrętów „Reling”. Mundurki marynarskie dziewcząt zespołu i repertuar piosenek był kontrastem i ciekawym urozmaiceniem koncertu zespołu „Kaszuby”.

Zakończenie wiązanki pieśni wykonywanych przez „Reling”, to ponowny powrót do oficjalnych uroczystości. Na scenę zostali poproszeni laureaci Krzewienia Kultury Kaszubskiej. Medale wójtowi Romanowi Brunke i panu Zbigniewowi Studzińskiemu wręczali: Justyna Cyman z Hospicjum Gdynia oraz Czesław Krawczak Dom Inwestycyjny Xelion. Dekoracji towarzyszyły Miss Polski Ziemi Kaszubskiej Natalia Ziobrowska i Kinga Garostina oraz mister Bartek Wiśniewski. Laureaci w krótkich słowach podziękowali za wyróżnienie. Wójt podzielił się najbliższymi planami rozwoju Klubu Żeglarskiego, o festiwalu piosenki Rege i o budowie wieży widokowej. Pan Studziński powiedział między innymi – „Będę nadal promował kulturę kaszubską w naszej pięknej gminie”.

Ponownie wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby”, w którym Zbigniew Studziński grał i śpiewał. Liryczne pieśni kaszubskie przeplatały się z humorem i wesołością. Dominantą po ich występie było oficjalne ogłoszenie:

Tytuł „Jesiennej Stolicy Kaszub 2016” w plebiscycie internautów przyznano gminie Karsin.

Dyrektor Kosakowskiego Centrum Kultury Krzysztof Andruszkiewicz przedstawił rys historyczny Karsina. W Internecie jest wiele wiadomości na ten temat, więc przytoczę pokrótce:

Gmina Karsin leży w południowej części województwa pomorskiego i od średniowiecza była określana mianem Zaborów i poświadczona w 1292 r. Nazwa wywodzi się od określenia „za borem”. Przywileje lokacyjne wsi Karsin otrzymał za czasów krzyżackich w 1360 r., a inne wioski gminy w podobnym czasie. Większość powierzchni gminy to lasy, bo aż 50,5%, rzeki i jeziora obejmują 6,1%, a grunty rolne zaledwie 36,9%. Niemal  26% terytorium gminy obejmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy, a całość gminy należy do Rezerwatu Biosfery „Bory Tucholskie”. Takie usytuowanie spowodowało, że główne źródło dochodu mieszkańców to przetwórstwo drewna, turystyka i rolnictwo. Dziewicza przyroda, piękny pagórkowaty krajobraz, liczne jeziora. W każdym zakątku Gminy, w 11 sołectwach toczy się wielowymiarowe życie kulturalne i dbałość o nieskażoną przez cywilizację ekologię. Nic dziwnego, że stosunkowo mała wiejska gmina dzięki potencjałowi przyrodniczemu i kulturalnemu została wybrana na Jesienną Stolicę Kaszub 2016.

 

I ponownie część artystyczna w wykonaniu zespołu wokalnego  3 Flotylli Okrętów „Reling”. „Choć tyle żalu w nas, przekażmy sobie znak pokoju” – poruszyły mnie słowa piosenki w wykonaniu dziewczyn z zespołu i ich szefa.

Statuetkę 4 Stolice Kaszub dla gminy Karsin na ręce wójta Romana Brunke przekazali jej projektanci i wykonawcy, państwo Rembowicz. Wzruszony wójt w podziękowaniu między innymi powiedział: „Zapraszam do pięknej podróży po gminie Karsin”.

Występ zespołu folklorystycznego „Kaszuby” z Wiela i Karsina zakończył oficjalną część uroczystości „4 Stolice Kaszub”. Dyrektor Artystyczny Portalu, Andrzej Dąbrowski, w imieniu organizatorów zaprosił licznych gości do drugiej Sali Osady Wędrowca.

Bogata kuchnia, wspaniała obsługa, a nawet przy karnawale coś mocniejszego na stołach zapowiadały zabawę na dłuższy czas. Dla uczestników były losowane nagrody. Konferansjer Andrzej Dąbrowski teraz wystąpił jako Solo Band. Roztańczone towarzystwo z plebiscytowych uroczystości  było zachwycone wspaniałym głosem, pięknym śpiewaniem, a nawet wielu dziwiło się, że jego Solo Band potrafi zastąpić całą orkiestrę. Ta nieoficjalna i karnawałowa część trwała do późnych godzin nocy. 

 

                                   Józef Franciszek Wójcik, SPP Gdańsk, Puls Kaszub.

 

 

Bardzo Pragniemy podziękować sponsorom którzy wsparli nasz plebiscyt:

Delikatesy Rybne “Gadus”

Masarnia Jan Szturo

Dworek Mechelinki

Studio Scarlet Anna Lisewska

Akademia Auto Świat Tadeusz Turbo Jazda

Garda spółka z.o.o

Xelion Dom Inwestycyjny

Villa Rusticana

Premia Sport

 

 

Udostępnij na:

About author

Related Articles