Haft kaszubski wyróżniony przez MKiDN | Puls Kaszub
Haft kaszubski wyróżniony przez MKiDN

Haft kaszubski wyróżniony przez MKiDN

Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której znajduje się zaledwie kilka, wyróżnionych w ten sposób, elementów niematerialnej kultury z terenów całej Polski.

Do tej pory na liście znalazło się rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, język esperanto oraz umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Lista ma charakter informacyjny i zawiera opis zamieszczonych na niej zjawisk, ich rys historyczny, informacje o miejscu występowania, znaczeniu dla praktykujących je społeczności, a także materiały fotograficzne.

Haft żukowski na prestiżowej liście znalazł się w połowie października dzięki staraniom Mariana Jelińskiego z Fundacji Skansenu Pszczelarskiego oraz żukowskich hafciarek – Wandzie Dzierzgowskiej, Bernadecie Reglińskiej i Marii Płotce.

Szkoła żukowska haftu kaszubskiego została zapoczątkowana przez norbertanki sprowadzone do klasztoru około 1209 roku. Początkowo były to hafty jednobarwne, wykonane srebrnymi i złotymi nićmi. Specyfiką szkoły żukowskiej były specyficzne metody wzornicze czepców, zdobionych motywami roślinnym (tulipanami, owocami granatu, liliami i innymi). Obecnie kolorystyka ogranicza się do siedmiu podstawowych barw z dominującymi zawsze odcieniami błękitu. Wzornictwo cechuje się pewnym ubóstwem doboru i delikatnym wycieniowaniem kolorystyki – nawiązujące do ubogiego życia w klasztorze. Wzornictwo żukowskie rozprzestrzeniło się na prawie cały obszar powiatu kartuskiego. Żukowskie norbertanki prowadziły również szkołę dziewcząt dla panien z pomorskich rodów szlacheckich, córek gdańskich patrycjuszy i bogatego chłopstwa. Znaną hafciarką w Żukowie była Jadwiga Ptach.

Udostępnij na:

About author

Related Articles