Dzień Jedności Kaszubów 2016. | Puls Kaszub
Dzień Jedności Kaszubów 2016.

Dzień Jedności Kaszubów 2016.

Dzień Jedności Kaszubów w Bojanie – jest akordeonowy rekord!. Impreza podkreślająca jedność wszystkich Kaszubów w tym roku zorganizowana została już 13. raz, pierwszy raz w powiecie wejherowskim. Jej nieodłącznym elementem jest bicie rekordu w liczbie wspólnie grających akordeonistów. 

Dzień Jedności Kaszubów w Bojanie rozpoczął się uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele. Potem wszyscy zgromadzeni przeszli procesyjnie z flagami i transparentami do hali widowiskowej. Tutaj miał miejsce występy, na szkolnych korytarzach były stoiska artystów z rękodziełem, a na placu szkolnym rozstawiono ogromny namiot z kiełbaskami, ciastami i innymi specjałami. Oczywiście jak Kaszubi, to i gra w karty baśka. Zawody Baszka Mester Sport rozegrano w Szemudzie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Głównym wydarzeniem, przyciągającym na tę imprezę nie tylko Kaszubów, jest bicie rekordu w liczbie jednocześnie grających osób na akordeonie. W tym roku udało się go pobić, w Bojanie zagrało raz aż 372 osoby. Wśród grających znalazł się m.in. Marcin Wyrostek, znany wirtuoz akordeonu oraz ks. Franciszek Rompa, miejscowy dziekan, proboszcz parafii w Kielnie.– Dziś możemy śmiało powiedzieć, że gmina Szemud stała się stolicą Kaszubów na jeden dzień- mówił Ryszard Kalkowski, wójt Szemuda. – Witamy wszystkich na gościnnej ziemi szemudzkiej, zapraszam do zabawy!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest akordeonowy rekord! Do tej pory najwięcej akordeonistów zebrało się w zeszłym roku w Sulęczynie – 346 osób. Gmina Szemud biło tej rekord o 26 osób, w Bojanie łącznie zagrało aż 372 osoby! Warto podkreślić, że w tym gronie oprócz zdecydowanej większości mieszkańców Kaszub byli też przedstawiciele Kociewia oraz innych rejonów Polski: Mazowsza, Podlasia i innych. Bicie akordeonowego rekordy z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. 

 
//galeria.pulskaszub24.com/#!album-16

Udostępnij na:

About author

Related Articles