Biegi i Baśka w Nowej Karczmie | Puls Kaszub
Biegi i Baśka w Nowej Karczmie

20 czerwca w Nowej Karczmie, odbyły się Mistrzostwa Kaszub w nordic walking na dystansach 10 i 5 km oraz Mistrzostwa Kaszub – Bieg Świętojański Kaszuba, także na dystansie 10 km. Organizatorem Mistrzostw był oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Nowej Karczmie.Biegi i Baśka w Nowej Karczmie (1)

Święto sportu, odbyło się w Nowej Karczmie i składało się z biegu oraz marszu nordic walking na trasie do Liniewka Kościerskiego. Zwieńczeniem był turniej „Baśki” świętojańskiej. Miejscem imprezy był Zespół Szkół w Nowej Karczmie, natomiast podsumowanie odbyło się w Chacie Polskiej, także w Nowej Karczmie.

Gwiazdą I Mistrzostw Kaszub nordic Walking, była Asia Stopa – Błękitni Dziemiany, która zdominowała dystans 10 km w kategorii open. Drugie miejsce zajął Karol Waruszewski, następnie finiszowali: Mirosław Himmel, Andrzej Folwarski, Kazimiera Bławat oraz Małgorzata Potrykus.  Najlepsza zawodniczka z Gminy Nowa Karczma finiszowała na 2 miejsce wśród pań – Kazimiera Bławat z Grabówka.

Dystans 5 km kategoriam open nordic walking wygrał Tomek Knitter, który wyprzedził Patryka Kuśmierek oraz Eryka Lemke. Wśród pań najlepsza okazała się Alicja Walendziak, która finiszowała przed Heleną Stoltmann i Dorotą Kopeć

Kategorię K1 wygrała Wenek Maja, KII – Walendziak Milena, KIV – Dorota Kopeć, KV- Alicja Walendziak, KVI – Gostomska Lucyna, KVII – Stoltmann Helena, KVIII – Wirkus Anna.

Wśród panów MI wygrał Dziemiński Jan, MII – Knitter Michał, MIII – Wysocki Marcin, MIV – Knitter Tomek, MV – Brzeziński Patryk, MVI – Ryszard Walendziak, MVII – Potrykus Stanisław.

Mistrzostwa Kaszub w nordic walking zdominowali Błękitni Dziemiany, którzy rywalizowali z resztą Pomorza. Gwiazda klubu Błękitni Dziemiany, nie spodziewała się aż tak dużej liczby wygranych, jednak jak przyznała trening nie idzie na marne i dlatego klub osiąga takie sukcesy.

Mistrzostwa Kaszub – Bieg Świętojański Kaszuba wygrał Kerszen Maciej, który wyprzedził Piotra Zatorskiego oraz Pochranowicz Janusza. Wśród pań najlepsza okazała się Aleksandra Pochranowicz, która wyprzedziła Alicje Walendziak i Laurę Czaja.

Mistrzostwom Kaszub Nordic Walking patronowała Polska Federacja Nordic Walking, która także zapewniła obsługę sędziowska.

Patronat honorowy:

Jan Kleinszmidt – Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego

Łukasz Grzedzicki – Prezs ZG Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego

Andrzej Pollak – Wójt Gminy Nowa Karczma

Dariusz Męczykowski – Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego

Mirosław Ugowski – Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Nowej Karczmie
Nowa Karczma. Adam Szczypior i Kaszëbë Baszka Nowa Karczma – Mistrzami Gminy Nowa Karczma.

Biegi i Baśka w Nowej Karczmie (10)

Mistrzostwa Gminy Nowa Karczma – Baszka Méster Sport, odbyły się 20 czerwca w Zespole Szkół w Nowej Karczmie. Turniej odbywał się w ramach Dni Sportu w Nowej Karczmie. W turnieju „Baśki”, zawodnicy rozegrali 4 rundy po 40 rozdań.

Mistrzami Gminy Nowa Karczma, został zespół Kaszëbë Baszka Nowa Karczma – Mirosław Kuczyński, Jan Szczechowiak, Janusz Piełowski, Pelowska Małgorzata. Drugie Miejsce zdobyli po pasjonującym finiszu ubiegłoroczni mistrzowie Alibi Pub Kościerzyna – Leszek Latoszewski, Adam Szczypior, Mirosław Malz, Janusz Szymkowiak. Trzecie miejsce dla drużyny Białogóry – Ryszard Koziróg, Andrzej Maszke, Jan Jamrus, Stanisław Kopystecki.

Indywidualnie zwyciężył Adam Szczypior – Alibi Pub Kościerzyna, który wyprzedził Mariana Pranczk – Asy Kamień, Leszka Latoszewskiego – Alibi Pub Kościerzyna, Mirosława Kuczyńskiego i Janusza Piełowskiego – zawodnicy Kaszëbë Baszka Nowa Karczma oraz Ryszarada Neńca – Tury Chojnice. Najlepszą zawodniczką okazała się Elżbieta Kruk – Asy Kamień.

Turniej par wygrali Mirosława Kuczyński i Janusza Piełowski – Kaszëbë Baszka Nowa Karczma. Drugie miejsce zdobyli Adam Szczypior i Janusz Szymkowiak – Alibi Pub Kościerzyna. Trzecie miejsce także dla pary Leszek Latoszewski i Mirosław Malz – Alibi Pub Kościerzyna